Jak wspomóc rozwój mózgu dziecka?

Mózg to najważniejszy organ w całym ciele człowieka. To on decyduje o każdej czynności, jaką wykonamy. Dlatego też jego rozwój już od pierwszych dni życia przebiega tak intensywnie. Już w pierwszym roku życia mózg zwiększy swoje rozmiary trzykrotnie, by osiągnąć ostateczną masę w wieku 5 lat. Ten wymagający dla naszego dziecka czas warto wesprzeć, odpowiednim podejściem.

child-1864718_960_720

Przede wszystkim dieta

W pierwszym roku życia najważniejszy oczywiście będzie naturalny pokarm matki, który dostarczy mózgowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Im dziecko starsze, tym powinniśmy wprowadzać do diety kolejne produkty. Ważne, by były to składniki naturalne i bogate odżywczo. Już od małego trzeba dziecko uczyć jedzenia warzyw i owoców, bo to one stanowią główne źródło witamin i minerałów. Dla mózgu bardzo ważne są również odpowiednie tłuszcze zwłaszcza te omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w rybach. Postawmy również na zdrowe źródła białka.

Nauka przez zabawę

Okres dzieciństwa to czas beztroskiej zabawy. Tak to przyjemniej wygląda dla dorosłych. Jednak tak naprawdę jest to moment intensywnej pracy dla dziecięcego mózgu. Pod wpływem zabawy maluch rozwija bowiem swój system poznawczy, uczy się kolorów, faktur, reakcji na bodźce, rozpoznaje dźwięki. Dla kogoś, kto tych rzeczy nigdy wcześniej nie doświadczył, to ekstremalnie intensywne przeżycie.

Jeśli chcemy wspomóc dziecko na tym etapie, zainwestujmy w odpowiednie zabawki stymulujące mózg dziecka. Najlepsze do tego są układanki, klocki, różnego rodzaju dostoswane do wieku łamigłówki.

Pozwólmy również dzieciom bawić się przedmiotami codziennego użytku. W ten sposób maluch poznaje świat i rozwija swoją kreatywność.

Sen

Spokojny, głęboki sen jest niezastąpiony w rozwoju malucha. Kiedy dziecko śpi, utrwalają się jego nowe umiejętności, przyswaja się wiedza, a mózg podlega regeneracji. Bez odpowiedniej ilości i jakości snu, maluch nie będzie w stanie prawidłowo się rozwijać. Zadbajmy więc o to, by wypoczywał tyle, ile potrzebuje.

Kontakty z rówieśnikami

Kontakty z innymi dziećmi także są niezastąpione w rozwoju mózgu naszej pociechy. W ten sposób dzieci uczą się reguł i zasad panujących w funkcjonowaniu społecznym. Dowiadują się na czym polega współpraca i rywalizacja. Uczą się empatii i zawierania przyjaźni. Stąd tak ważne jest, by umożliwić dziecku zabawy z innymi dziećmi, czy to na palcu zabaw czy posyłając je do przedszkola.

Aktywność fizyczna

Nic tak nie wspiera prawidłowej pracy ludzkiego umysłu jak regularna aktywność fizyczna. Dotlenia mózg, usprawnia myślenie, poprawia pamięć i koncentrację oraz spowalnia starzenie umysłu. Zachęcajmy więc do niej maluchy jak najczęściej. Chodźmy wspólnie na spacery, inicjujmy wyprawy rowerowe i często odwiedzajmy plac zabaw. W ten sposób dziecko naturalnie pokocha ruch i nie będzie chciało zrezygnować z niego w dorosłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*