Jak uniknąć niezdrowej rywalizacji między rodzeństwem?

Gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko zdarza się, że któreś jest bardziej faworyzowane. Bywa tak z różnych powodów i nie zawsze rodzice robią to w pełni świadomie. Niestety może mieć to bardzo złe skutki i prowadzić do wielu problemów wychowawczych osobistych dziecka.

kids-250844_1280

Najczęściej starsze dzieci mają na więcej pozwalane, ale z kolei młodszym więcej się pobłaża. Gdy pojawi się kolejne dziecko, rodzice wraz z dziadkami poświęcają mu więcej uwagi i nie ma w tym nic dziwnego. Po prostu niemowlak wymaga całodobowej opieki, przy czym przedszkolak jest już bardziej samodzielny. Nie zapominaj jednak, że starsze dziecko wciąż cię potrzebuje!

Inną sprawą jest to, że rodzic niekiedy ma nieco lepszy kontakt z jednym dzieckiem niż z drugim i niekiedy je faworyzuje. Nie ma w tym nic złego, dopóki zachowany jest umiar. Nie można bowiem przeginać w żadną stronę, bo dziecko szybko zauważy te rozbieżności. Oczywiście zdarza się tak, że jedynie z punktu widzenia dziecka istnieją rozbieżności. Wówczas niezbędne jest poświęcenie dziecku czasu i porozmawianie z nim. Tym sposobem można rozwiać wiele wątpliwości i nieprawdziwych obaw.

Mimo wszystko najdotkliwiej dzieci odczuwają materialny brak równowagi. Jest to bowiem namacalny dowód na to, że „rodzice kochają go bardziej ode mnie”. Wcale nie musi to być prawda, jednak w przekonaniu dziecka dokładnie tak jest. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że negatywnie wpłynie to na relacje między rodzeństwem.

Najczęściej starsze dziecko dostaje więcej pieniędzy np. kieszonkowego. Niekiedy dostaje też więcej lub większy prezent pod choinkę „bo jest starsze”. Innym przykładem może być kupno samochodu, mieszkania czy opłacenie studiów ze względu na ukończenie iluś lat. Zdarza się również, że młodsze dziecko dostaje więcej, ze względu na swój wiek. To wszystko działa w dwie strony.

Wychowanie dzieci nie należy do łatwych. Sęk jednak w tym, by nigdy nie faworyzować żadnego i obdarzać je równą miłością i prawami. W przeciwnym razie może dojść do niezdrowej rywalizacji między dziećmi, która ujawnia się również w dorosłym życiu.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*