Jak przygotować dziecko, gdy za rok idzie do przedszkola?

Jak już w ostatnim artykule wspominaliśmy, pierwszy dzień w przedszkolu, to spore wyzwanie dla każdego – tak rodziców, jak i przedszkolaków. Niewątpliwie wiąże się z dużymi emocjami, jednak ogromne znaczenie ma tu właściwe przygotowanie. Oprócz pozytywnego nastawienia i zachowania spokoju, ważne jest ponadto przyzwyczajanie dziecka do pewnych zwyczajów. Proces ten warto zacząć z dużym wyprzedzeniem – co najmniej kilkumiesięcznym. Zatem, jeśli planujesz od przyszłego roku puścić dziecko do przedszkola, mamy dla Ciebie kilka cennych porad.

DSC_720332Żeby ułatwić swojemu dziecku adaptację w przedszkolu (trwa to nawet kilka pierwszych tygodni), koniecznie ucz swojego potomka samodzielności. Szerzej na ten temat wspominaliśmy w tym artykule. Przecież w przedszkolu nikt go nie nakarmi, nie ubierze czy nie pomoże podczas korzystania z toalety. Jeśli nie będzie umiał poradzić sobie z podstawowymi sprawami, jedynie spotęguje to u niego stres. Dziecko musi też wiedzieć, czym są zasady i że należy się do nich dostosować. Równie ważny jest też rytm dnia. Regularne pory posiłków, wyznaczony czas na przyjemności i obowiązki, zdecydowanie ułatwi dostosowanie się do warunków panujących w przedszkolu, ale nie tylko. Również w codziennym życiu okaże się to dużym ułatwieniem. Obecnie dla rodziców, lecz w późniejszych latach – również dla dziecka.

Ważne, by dziecko stopniowo przyzwyczajać do rozłąk z rodzicami. Musi się nauczyć i wiedzieć, że jest to zupełnie naturalne, nie ma w tym nic złego a rodzice i tak zawsze wrócą. Powinno mieć świadomość, że miło spędza się czas nie tylko z mamą i tatą. Kolejna bardzo ważna sprawa to integracja z rówieśnikami i zabaw w grupie. Idealnym do tego miejscem jest plac zabaw. Bawi się tu mnóstwo nowych dzieci – zupełnie jak na początku w przedszkolu. Dopiero z czasem zaczynają tworzyć się więzi, a nawet i prawdziwe przyjaźnie czy miłości.

Karygodnym błędem jest straszenie dziecka przedszkolem lub panią. W żadnym wypadku nie można też mówić „Pójdziesz do przedszkola, to dopiero zobaczysz! Zdarza się też, że rodzice straszą leżakowaniem, jedzeniem czy rozłąką, jakie wynikają z pójścia do przedszkola. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie będą efekty takich „gróźb”.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*