Jak nosić dziecko w chuście lub nosidełku? Cz. 2

Ostatnio zaczęliśmy argumentować, dlaczego noszenie dziecka w chuście lub nosidełku „przodem do świata” jest takie złe. Ale czy na pewno? Może to tylko jakieś nowoczesne „odkrycia amerykańskich naukowców”?

mother-84628_1280Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest nacisk, jaki chusta czy nosidełko wywiera na genitalia dziecka. To właśnie w tym miejscu kumuluje się cały ciężar, a skutki długotrwałego działania takich sił mogą być szczególnie groźne w przypadku chłopców – w przyszłości mogą mieć problemy z potencją. Z kolei efektem dużego nacisku na pachwiny, mogą być problemy z krążeniem, a nawet niewystarczające dotlenienie całego organizmu. Poza tym bardzo trudno jest utrzymać dziecko w symetrycznym ułożeniu. Właściwie w każdym przypadku dziecko zsunie się zawsze bardziej na prawo lub lewo, tym samym obciążając swój kręgosłup. Prawidłowo powinno być ułożone w jednej linii z kręgosłupem opiekuna. Nie trzeba się tego obawiać, gdy dziecko noszone jest odwrotnie – przodem do piersi rodzica.

Powyższe argumenty wciąż jeszcze Cię nie przekonują?

Noszenie dziecka przodem do świata, to również niezdrowe obciążenie dla rodzica, ponieważ wymusza nadmierne pochylenie się do przodu i nadwyrężanie kręgosłupa. Jest to również niezdrowe z psychologicznego punktu widzenia. W takim ułożeniu ilość bodźców jest tak duża, że dziecko nie potrafi sobie z nimi poradzić i nie zaśnie, póki nie straci resztek sił. Maluszek nie jest w stanie przefiltrować dostarczanych informacji i najzwyczajniej jest ich zbyt wiele. W ułożeniu odwrotnym w każdej chwili może wtulić się w opiekuna, usłyszeć bicie jego serca i spokojnie zasnąć lub ukoić lęki, gdy się czegoś przestraszy. O wiele łatwiej jest mu się uspokoić, gdy ujrzy coś przerażającego w jego mniemaniu.

Mamy nadzieje, że wszystkie przedstawione przez nas powody, są dla Was wystarczające i ułatwią Wam podjęcie trafnej decyzji. Chyba wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci prawidłowo się rozwijały i gdy trochę podrosną, mogły korzystać z huśtawki, drabinek czy piaskownicy oraz dobrze integrowały się z rówieśnikami.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*