Jak nosić dziecko w chuście lub nosidełku? Cz. 1

Noszenie dziecka w nosidełku lub chuście na piersi rodzica ma wiele zalet, o których wspominaliśmy w poprzednim artykule. Kluczowe znaczenie ma jednak usytuowanie maluszka – przodem czy tyłem do rodzica?

Część rodziców twierdzi, że dziecko powinno mieć możliwość obserwowania świata, poza tym jest bardzo ruchliwe, więc zakłada, że lepiej ustawić dziecko „przodem do świata”. A to poważny błąd!

baby-821627_1280

Zacznijmy od tego, że takie ułożenie może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój fizyczny malucha. Jego kręgosłup jest bowiem nadmiernie prostowany. Naturalną pozycją noworodka jest klifoza totalna, która polega na zakrzywieniu pleców na kształt litery C. Dopiero z wiekiem dziecko uczy się utrzymywania prostej postawy, ale nie można tego przyspieszać! Jednocześnie miednica znajduje się w niepoprawnym ułożeniu i bardzo obciążają się stawy. Nóżki i rączki zwisają bezwładnie, a siłą grawitacji powoduje odrywanie się kończyn od panewki stawowej. Nosząc dziecko „przodem do świata” kończyny nie są właściwie zgięte, a dziecko styka się plecami z piersią opiekuna. Wówczas chusta znajduje się na jego brzuchu i niestety nie jest w stanie do końca zamortyzować wstrząsów, jakie powodują ruchy rodzica. W takim ułożeniu główka dziecka jest przechylona do przodu u brakuje jej podparcia, które ma kluczowe znaczenie zwłaszcza u noworodków. U tych napięcie mięśni szyjnych i grzbietu jest mniejsze niż u starszych dzieci, przez co łatwiej o nadwyrężanie kręgosłupa.

Jak widać argumentów nie brakuje, a niestety lista jest znacznie dłuższa. Noszenie dziecka w chuście lub nosidełku może nieść za sobą sporo korzyści, jednak trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać. Przecież nie ma w tym żadnej filozofii… a może jednak nie jest to zupełny banał? Zapraszamy na kolejną część artykułu, która pojawi się już niebawem na naszym blogu.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*