Huśtawki – dlaczego dzieci je lubią?

Czy znacie dziecko, które nie lubi huśtawek? Właśnie, my też nie. Gdzie zatem tkwi tajemnic tych urządzeń zabawowych? Na pewno bijanie uspokaja dziecko, ale czy zastanawialiście się, dlaczego tak jest? W takim razie spieszymy z wyjaśnieniem.

nature-people-girl-forest-12165
Oczywiście największy problem na każdym placu zabaw, to dostanie się na huśtawkę. Kolejki bywają bardzo długie, chociaż huśtanie sprawia wrażenie nudnego zajęcia. Nic bardziej mylnego. Zawsze wszystkie huśtawki są zajęte. Dzieci – nieprzymuszane przez rodziców – chętnie garną się do tej rozrywki, która pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, które od samych narodzin lubiło się poruszać. A nawet już wcześniej – w brzuchu! Zatem leżenie w łóżeczku bywa dla naszego brzdąca nużące. Huśtawka zapewnia ciągły ruch i nutkę adrenaliny. A jeśli chodzi o malutkie dzieci, to huśtanie/bijanie/kołysanie to doskonałe lekarstwo na płacz. Rodzice zaczynają w ten sposób odruchowo uspokajać swoje maleństwo. Dzięki temu czuje się one bezpiecznie, tak jak w łonie mamy.

Dla starszych dzieci, huśtawka jest symbolem nieopisanych doznań. Każdy chciał mieć w dzieciństwie swoją prywatną huśtawkę, dlatego rodzice – zwłaszcza Ci kreatywni – konstruowali ją z dostępnych elementów. Dzisiaj już nie ma takiego problemu. Na rynku znajdziecie wiele firm, które zajmują się produkcją niedrogich huśtawek metalowych czy wagowych. Do wyboru, do koloru.

Huśtawka to jednak nie tylko narzędzie do zabawy. Dzieci podczas huśtania rozwijają układ przedsionkowy, odpowiedzialny za koordynację ruchową i równowagę. W ten sposób – już od najmłodszych lat – poznajemy swoje ciało i jego możliwości, a także ograniczenia. Zaczynamy czuć jego położenie, a także relacje przestrzenne z otoczeniem. Dzięki czuciu własnego ciała, jesteśmy w stanie pojąć świat odbieranymi zmysłami. Ponadto, układ przedsionkowy oddziałuje również na koncentrację uwagi, sprawność fizyczną oraz wrażliwość na bodźce. Jeśli wszystko będzie w porządku, to dziecko przestanie mieć problemy z wiązaniem butów, ubieraniem się czy pisaniem. Zatem huśtawka pomoże odważniej nabywać kolejne umiejętności, przy okazji wzmacniając mięśnie całego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*