Huśtawka huśtawce nierówna…

Dzieci kochają zabawę i najchętniej spędzałyby na przyjemnościach cały dzień. Niestety zupełnie nie przejmują się własnym bezpieczeństwem, jakością zabawek czy też miejscem zabawy. Zadaniem rodziców jest zadbać o te i inne czynniki, by dzieci mogły beztrosko spędzać czas, ale bez narażania własnego życia i zdrowia.

7722b804-0078-4fe4-a7ab-cd4e1fda6b88

Jednym z istotnych aspektów jest dopasowanie urządzeń zabawowych do wieku dziecka. Place zabaw dla przedszkoli dedykowane są dzieciom w wieku między 3 a 6 lat. Tutaj powinny się znaleźć przede wszystkim zjeżdżalnia oraz huśtawki i bujaki, które pozwolą ćwiczyć równowagę. Ważną funkcję pełnią również domki. Jest to doskonałe miejsce do wspólnej zabawy, wcielanie się w różne role, a także obcowanie z różnymi urządzeniami edukacyjnymi. W tym przedziale wiekowym bardzo ważne są nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, kontrolowanie swoich emocji i nauka samodzielności.

Na terenie szkół znajdują się place zabaw zaprojektowane z myślą o dzieciach w wieku 7-13 lat, dlatego nie powinno tu brakować drabinek, ścianek czy siatek wspinaczkowych i innych urządzeń sportowo-sprawnościowych. Takie wyposażenie daje możliwość zabawy w większej grupie i mierzenia swoich własnych sił. W wieku szkolnym (a czasem nawet i trochę wcześniej) zawierane są pierwsze przyjaźnie i dzieci zaczynają ze sobą rywalizować.

Urządzenia zabawowe w parkach czy na osiedlach charakteryzują się dużą uniwersalnością i przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Tutaj można spotkać ludzi niemal w każdym wieku, dlatego najlepiej, jeśli zostały wydzielone osobne strefy dla użytkowników z poszczególnych grup wiekowych.

Zanim wybierzesz się ze swoim dzieckiem na plac, przyjrzyj się dostępnym urządzeniom oraz otoczeniu. Sprawdź czy żadne z nich nie jest uszkodzone, a dziecko nie ma możliwości wybiec nagle na ulicę.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*