Dziecko w świecie nowoczesnych technologii

Już ostatnio wspominaliśmy o nowoczesnych technologiach i urządzeniach, którymi obdarowujemy swoje dzieci, chcąc sprawić im dużą przyjemność. Niestety często na tym się kończy rola rodzica. A to wielki błąd! Młodego człowieka trzeba jeszcze nauczyć korzystać z tych urządzeń.

Wbrew pozorom nie mamy tu na myśli obsługi tabletu czy smartfona, a pokazanie czemu tak naprawdę one służą i nauczenie rozgraniczania czasu na poszczególne zajęcia. Bardzo ważnym elementem tej nauki jest jasne określanie początku i końca gry na komputerze czy korzystania z tabletu, a także dawanie dziecku właściwego przykładu. Szerzej wspominaliśmy na ten temat w tym artykule, jednak to nie wszystko.

ipad-1721500_1280Równie ważnym elementem jest pokazanie dziecku, że korzysta się z komputera czy smartfona w jakimś określonym celu. Za każdym razem, gdy zasiadasz z dzieckiem do laptopa albo pozwalasz mu korzystać z tabletu, powiedz na głos co będziecie robić. Przykładowo: „obejrzymy bajkę”, „poszukamy kolorowanki, którą będziesz mógł wypełnić”, „sprawdzimy jaka będzie pogoda, bo jutro wyjeżdżamy na wakacje” albo „porozmawiamy z babcią przez kamerkę Internetową”. Taki komunikat, to połowa sukcesu. Kolejnym etapem jest wyłączenie i odłożenie urządzenia, jak tylko wasz cel zostanie osiągnięty. W ten sposób pomożesz wyrobić dziecku nawyk samokontroli i ułatwisz panowanie nad sprzętem. W przeciwnym razie to technologia będzie miała nad nim kontrolę, a twoje ukochane dziecko zapomni jak wygląda plac zabaw.

Niestety mimo dokładania wszelkich starań, wiele dzieci nie potrafi samemu przerwać grania w grę, a niektórzy nawet domagają się zakupienia gry, przeznaczonej dla starszych. Jak zachować się w takich sytuacjach?

Najczęściej rodzice w pierwszej kolejności starają się wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie mogą spędzać tak dużo czasu z tabletem albo wyjaśnić, po co ktoś wymyślił podział wiekowy gier i filmów. Niestety dla niewielu dzieci argumenty rodziców są przekonujące, więc stosuje się kary i zakazy, które też nie stanowią rozwiązania. Co wtedy?

O tym w jednym z najbliższych artykułów.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*