Dziecięce kłótnie na placu zabaw

Plac zabaw to istna szkoła życia dla naszych maluchów. To tutaj mają możliwość poznać inne dzieci i spróbować swoich sił w interakcjach międzyludzkich. Jednak dla małego człowieka to duże wyzwanie, bo wszystko jest zupełnie nowe i wymaga oswojenia. Stąd tak często w przysłowiowej piaskownicy dochodzi do kłótni między szkrabami, które próbują zrozumieć reguły rządzące się światem społecznym. Jak im w tym pomóc? Łagodzić konflikty, a może pozostawić dzieci same sobie?

children-playing-329234_960_720

Niechęć do dzielenia się swoimi zabawkami z innymi

Dziecko bawiące się na placu zabaw często ma problem z dzieleniem się tym co jego z innymi maluchami. Nie ma się co dziwić. Taki szkrab dopiero uczy się co „moje” a co „twoje”, a własne zabawki uznaje za część siebie, dlatego tak donośnie protestuje, gdy ktoś próbuje je zabrać.

Jeśli zaobserwujesz taką sytuację u swojego dziecka, nie naciskaj, by na siłę dzieliło z innymi dziećmi. Próbuj jednak je do tego zachęcać zachęcać, a kiedy maluch się zgodzi i udostępni innemu chłopcu lub dziewczynce swoją łopatkę do zabawy, pochwal go i podkreśl jak dużą przyjemność sprawił drugiej osobie. W ten sposób nauczysz malucha, że dzielenie się z innymi jest fajne i sprawia dużo radości.

Wyrywanie zabawek innym dzieciom

Może się zdarzyć również sytuacja, że podczas zabawy na placu zabaw to twoje dziecko będzie wyrywać zabawki innym. Maluch bowiem nie zdaje sobie sprawy, że czegoś nie wolno, czy nie wypada. Działa na zasadzie impulsu „chcę, to biorę”. Odpowiednich konwenansów trzeba go dopiero nauczyć.

Gdy zdarza się więc taka sytuacja, podejdź do swojego syna lub córki i wytłumacz mu, że to nieładnie zabierać innym dzieciom ich zabawki. Objaśnij, które zabawki są jego, a które innych dzieci i że swoimi może bawić się, kiedy mu się podoba, ale cudzymi tylko wtedy, gdy poprosi o zgodę właściciela i uzyska ją.

Jeśli maluch histeryzuje, postaraj się zainteresować go czymś innym, tak by odwrócić jego uwagę od zabawek innych dzieci.

Wyrywanie zabawek twojemu dziecku

Jeśli to twojemu maluchowi wyrywane są zabawki, a on nie potrafi sobie poradzić z tą sytuacją i siedzi bezradny, także trzeba mu pomóc. Spróbuj z nim porozmawiać o tym, że w takiej sytuacji nie musi się zgadzać na agresywne zachowania innych dzieci i może powiedzieć nie. Wytłumacz latorośli, że kiedy ktoś chce się bawić jego zabawkami, musi go zapytać o pozwolenie. Jeśli tego nie robi dziecko ma prawo reagować, nie oddając swojej zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*