Dlaczego powinny przebywać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu?

Człowiek intuicyjnie wie, że przebywanie na świeżym powietrzu, słońcu i wprawianie swojego ciała w ruch jest dla niego zdrowe i ożywcze. Wiedzą o tym najlepiej małe dzieci, które emanują niespożytkowaną energią. By dać jej ujście najlepiej więc zabrać malucha na spacer, a jeszcze lepiej na plac zabaw, gdzie będzie mógł szaleć z innymi rówieśnikami. O korzystnym wpływie ruchu na świeżym powietrzu na dzieci, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

1314244530_f02edc82db_z

Dawniej ciężko było dzieci przywołać z podwórka do domu. Dziś, niestety, sytuacja uległa zmianie. Rozwój nowoczesnych technologii skutecznie odciąga dzieci od spędzania czasu na dworze. Maluchy wolą przesiadywać przed telewizorem, komputerem czy tabletem. Swój udział mają w tym także nadopiekuńczy rodzice, którzy chcą mieć własne pociechy na oku, zamiast wyganiać je na podwórko.

Mimo to wciąż okazuje się, że dzieci zachęcone do wyjścia z domu, wciąż jeszcze lepiej bawią się z rówieśnikami, niż grając w gry komputerowe, czy oglądając bajki. Przyczyniają się do tego coraz lepiej zaprojektowane, wysoce atrakcyjne place zabaw, które zachęcają maluchy do aktywności fizycznej. Bogactwo urządzeń, jakie można znaleźć w takim miejscu, np. zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki, drabinki, drewniane domki i wiele innych, skutecznie przyciągają nawet najbardziej oporne pociechy. I już po kilku minutach okazuje się, że nie ma nic lepszego od zabawy na świeżym powietrzu w gronie innych dzieci. Jeśli więc i twoje dziecko ugrzęzło na kanapie przed TV, wybierz się z nim na plac zabaw, zwłaszcza, że ruch na świeżym powietrzu to szereg korzyści dla rozwoju Twojego dziecka.

Rozwój ruchowy

Przede wszystkim maluch w ten sposób rozwija cały organizm. Poprawia swoją kondycję, stymuluje układ każenia i ruchowy. Wzmacnia kości, mięśnie i stawy. Promienie słoneczne pobudzą produkcję naturalnej witaminy D, która jest niezbędna dla rozwoju małej latorośli. Do tego wielość bodźców na placu zabaw znakomicie wpływa na mózg dziecka, który stymulowany, produkuje coraz więcej połączeń nerwowych.

Rozwój psychiczny

Zabawa z rówieśnikami, a także z rodzicem, to doskonałe źródło pozytywnych emocji. Przebywając z innymi nasze dziecko jest szczęśliwsze, niż bawiąc się samemu. Endorfiny wytwarzane przez jego organizm podczas kontaktów z rówieśnikami sprawiają, że relacje z innymi automatycznie kojarzą się  z pozytywnymi wrażeniami. Dzięki temu dziecko stanie się przez to bardziej towarzyskie.

Rozwój społeczny

Zabawa na placu zabaw to także źródło różnorodnych doświadczeń społecznych. Dziecko uczy się dzielić swoimi zabawkami, prosić o pomoc, organizować zabawę, dostosowywać się do reguł gry czy czekać na swoją kolej do zjazdu ze zjeżdżalni. To wszystko sprawia, że łatwiej zaczyna odnajdować się w meandrach społecznego funkcjonowania. Poznaje też siebie oraz innych i ich reakcje. Rozwija więc swoją empatię, która będzie mu niezbędna w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*