Dlaczego dzieci kłamią?

Już w poprzednim artykule, wspominaliśmy o dziecięcych wymysłach, które w pewnym wieku są naturalne i nie powinny być powodem do wyciągania konsekwencji. Trzeba jednak zachować czujność, bo ok. 6-7 roku życia dziecko zaczyna rozróżniać rzeczywistość od fikcji i bardziej świadomie zaczyna kłamać. Z czego to wynika?

kłamczuszel

Dzieci, które nie bawią się już na placu zabaw w przedszkolu, mają pojęcie czym jest kłamstwo i zaczynają eksperymentować. Zazwyczaj uciekają się do takiego rozwiązania, by uniknąć konsekwencji, wyjść z kłopotliwej sytuacji czy uporać się z problemem. Uczniowie szkoły podstawowej zaczynają też mówić nieprawdę, żeby uniknąć obowiązków np. twierdzą, że boli ich brzuch, bo nie chcą iść do szkoły w dniu sprawdzianu. Często okazuje się, że wynika to z nadmiernej ilości obowiązków, jakimi dziecko zostało obarczone. Czuje dużą presje i nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić. Należy pamiętać, że obowiązki szkolne są zupełną nowością dla pierwszoklasisty, a przecież jeszcze rodzice wymagają w domu pomocy…

Inną sprawą są kłamstwa, które mają na celu skłonić rodziców do spełnienia pragnień dziecka np. „Dawid może przez cały dzień bawić się na placu zabaw. Ja też tak chcę!”. Jeszcze inną możliwością jest… rewanż. Dziecko podpatrzyło zachowania rodziców i postępuje tak samo. Nigdy nie obiecuj czegoś, czego wiesz, że nie spełnisz. Nie praw komplementów koleżance w obecności dziecka, jeśli pod jej nieobecność chcesz ją krytykować. Nie proś dziecka, by kłamało w twoim imieniu np. „Powiedz, że mnie nie ma”. W przeciwnym razie sam pokazujesz mu, jak ma to robić i jak może wykorzystać kłamstwo. Nie popadaj w hipokryzję.

Dzieci są bacznymi obserwatorami i dostrzegają więcej niż dorosłym się wydaje. Nie dopuść, by uczyły się kłamstwa od ciebie! Już niebawem podpowiemy, jak reagować na pierwsze kłamstwa najmłodszych.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*