Czy owoce i warzywa są aż tak istotne w codziennej diecie? Cz.1

Tyle się mówi o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie. Z resztą każdy rodzic doskonale wie, że wspomniane produkty mają mnóstwo cennych witamin i minerałów. Czyż nie jest tak? Niestety nawet mając tę wiedzę, jakoś niechętnie po nie sięgamy. Skoro sami wolimy zjeść na obiad frytki (owszem, to również warzywa, tylko smażone w głębokim tłuszczu…), a na podwieczorek pączka czy kawałek ciasta, to nie można wymagać od dzieci, by jadły zdrowo. Przykład idzie z góry, o czym już wspominaliśmy wielokrotnie, ale dlaczego te warzywa i owoce są aż tak istotne?

vegetables-1068592_1280Przede wszystkim dieta, która ogranicza się wyłącznie do kilku wybranych produktów, w dodatku mało wartościowych, może prowadzić do niedoborów witamin, minerałów czy błonnika. Składniki te są niezbędne dorosłym, ale jeszcze większa rolę pełnią w okresie rozwoju dziecka. Niestety ludzki organizm nie jest w stanie sam ich wytwarzać, a ich deficyt, może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie, a nawet powodować nieprawidłowy rozwój. Z tego względu tak ważna jest regularna konsumpcja warzyw i owoców. Dla przypomnienia dodajmy, że przetwory z produktów roślinnych (soki, puree, zupy, zmiksowane i zamrożone owoce – doskonały sorbet, a nawet ciasta np. fasolowe czy marchewkowe), również dostarczą cennych składników. Możliwości ich przygotowania jest naprawdę całe mnóstwo, tym bardziej dziś – w dobie Internetu, który obfituje w smakowite i zdrowe przepisy. W tym artykule wspominaliśmy również, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców.

Gdy w organizmie brakuje składników mineralnych i witamin obniża się odporność. W tej kwestii szczególnie ważna jest witamina C, D, E, K, ale z pomocą nadciąga również beta-karoten czy kwas foliowy. Część z nich, podobnie jak witamina A, to przeciwutleniacze, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Choć to zwykle jest szczególnie ważne dla osób dojrzałych, pragnących zachować młody wygląd, już od najmłodszych lat powinno się w naturalny sposób dbać o tę kwestię. Ale wspomniane prowitaminy i antyoksydanty wykazują także działanie antynowotworowe, gdyż uszkadzają szkodliwe komórki i zmniejszą ryzyko z nimi związane.

Już niebawem ciąg dalszy! Gorąco zapraszamy do regularnych odwiedzin bloga i pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*