Czy każda bajka jest odpowiednia dla dzieci?

Obecnie w telewizji mamy mnóstwo kanałów dedykowanych dzieciom, gdzie lecą bajki prawie 24 godziny na dobę. Czy jednak wszystkie prezentowane tam kreskówki są odpowiednie dla naszych maluchów? Czym się kierować, wybierając odpowiedni film animowany dla naszych pociech i czy w telewizji można trafić na treści tylko pozornie nadające się dla dzieci? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

children-403582_960_720

Zalety bajek

Bajki i programy edukacyjne dla dzieci, jakie obecnie oferuje nam telewizja posiadają wiele zalet. Znakomicie łączą w sobie element zabawy i nauki, pokazują dziecku to, czego nie jest w stanie doświadczyć w swojej codziennej rzeczywistości np. kulturę innego kraju, zwierzęta mieszkające daleko. Dzięki oglądaniu tego typu programów, dziecko poszerza swoje horyzonty i poznaje świat. Bajki to również doskonała forma przewodnika po codziennym życiu. Problemy, z którymi zmagają się w nich bohaterowie często przytrafiają się maluchom. Widząc odpowiednie wzorce, dzieciaki uczą się jak postępować różnych sytuacjach.

Z drugiej jednak strony, dzieci spędzające zbyt dużo czasu przed telewizorem, rozwijają się wolniej. Należy więc wypośrodkować czas poświęcany na oglądanie bajek, a przeznaczony na inne aktywności np. zabawę z rówieśnikami, zajęcia artystyczne, spacery czy wizytę na placu zabaw.

Bajka bajce nierówna

Coraz większa ilość rodziców pragnie uchronić swoje latorośle przed nadmiernym oglądaniem telewizji i słusznie. Jednak nie demonizujmy tematu. Z oglądania bajek dzieci także mogą wyciągnąć wiele dobrego. Trzeba tylko odpowiednio dobrać treści do poziomu rozwoju malucha, a to może być niełatwe.

Wielość kanałów z kreskówkami sprawia, że prezentowane są tam różnego rodzaju filmy animowane, nawet takie, które kompletnie nie nadają się dla dzieci. Króluje w nich przemoc i humor, który jest w stanie zrozumieć tylko dorosły albo nastolatek. Takich kreskówek absolutnie nie należy pokazywać kilkulatkom.

Wspólne oglądanie

Wiadomo, że kuszące jest zostawienie dziecka samego przed telewizorem, gdyż wtedy w domu zapada błoga cisza i możemy poświecić się swoim zajęciom. Lepiej jednak zaangażować się we wspólne oglądanie, dzięki temu na bieżąco będziemy mogli komentować problematyczne sytuacje. Wspólne oglądanie to również możliwość zdawania pytań dziecku, skłanianie je do własnej refleksji, ale też możliwość dystansowania do treści prezentowanych w telewizji, by nauczyło się nie brać ich zbyt poważnie.

I pamiętajmy, dobra bajka z pozytywnym przesłaniem i edukacyjnymi elementami to dobry pomysł na rozrywkę dla dziecka. Nie zapominajmy jednak, że do jego prawidłowego rozwoju potrzebuje ono różnorodnych aktywności. Traktujmy więc oglądanie telewizji jako dodatkową atrakcję, a nie stały element dnia. W ten sposób dziecko nauczy się, że jest dużo więcej możliwości spędzania wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*