Czy Internet jest dla dzieci? Cz. 1

W Internecie można znaleźć naprawdę wszystko. Może być to wspaniałe źródło informacji, rozrywki czy forma nauki. Niestety w sieci można znaleźć także (zarówno przypadkiem, jak i celowo) wiele złych rzeczy. O ile dorosły jest w stanie świadomie ocenić, które strony chce i powinien odwiedzić, o tyle dziecko kompletnie nie jest w stanie „przefiltrować” proponowanych stron. Właśnie z tego względu czekają tu na niego liczne zagrożenia.

baby-1236760_1280Na dobry początek warto rozgraniczyć, z czy mogą się one wiązać. Przede wszystkim są to szkodliwe treści, na jakie mogą się natknąć nieletni, ale również kontakt z osobami, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka czy też możliwość podejmowania we własnym zakresie działań stwarzających niebezpieczeństwo dla innych. Warto jednak podkreślić, że dzieci często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań lub innych, dlatego też nie zawsze widzą zło w sytuacjach, z jakimi mają do czynienia w sieci.

Idąc dalej, warto wspomnieć szerzej o poszczególnych zagrożeniach. Mówiąc zatem o niebezpiecznych treściach oczywiście na pierwszym miejscu znajdują się materiały pornograficzne. Niestety wciąż można je w łatwy sposób znaleźć w sieci, choć jest to niezgodne z polskim prawem. Choć przed wejściem na stronę najczęściej wyświetla się okienko z prośbą o potwierdzenie swojej pełnoletniości, wystarczy jedynie kliknąć „Tak” i bez trudu przechodzi się na stronę docelową. Oprócz tego w Internecie istnieje wiele stron, blogów i forów, na których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami z narkotykami, a nawet opisują jak w „legalny” sposób się odurzyć za pomocą powszechnie dostępnych farmaceutyków bez recepty. Ponadto jest też sporo „poradników” anorektyczek, bulimiczek, samobójców i tym podobnych. Nie wspominając już o treściach, które promują przemoc, rasizm… Niestety ponad połowa gimnazjalistów przyznaje się, że trafiło w Internecie na strony, zawierające tego typu treści.

Będąc rodzicem i opiekunem należy zachować szczególną czujność. Niestety współczesne udogodnienia dają wiele możliwości, ale również niosą wiele zagrożeń. Szczególnie szkodliwych w przypadku małoletnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*