Czego uczy zjeżdżalnia i inne urządzenia zabawowe? Cz. 2

Kilka artykułów wcześniej wspominaliśmy już o tym, że spędzanie czasu na placu zabaw bardzo korzystnie wpływa na rozwój psychoruchowy dziecka. Nie można zatem ograniczać dzieciom możliwości spędzania czasu w takich miejscach. Należy również pamiętać, iż gry i zabawy interaktywne nie są w stanie zastąpić biegania czy wspinania się po drabinkach oraz integracji z rówieśnikami.

Karuzela to urządzenie, które można znaleźć z reguły na większych placach zabaw, a opinie na jej temat bywają dość zróżnicowane. W praktyce mogą z niej korzystać dzieci w każdym wieku, jednakże muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej (z resztą tak samo, jak podczas zabawy na pozostałych urządzeniach). Karuzela pozwala na poznanie własnej siły i możliwości, a także uczy panowania nad własnym ciałem, koordynacji ruchów oraz równowagi.

Podczas bujania się na huśtawce wagowej dziecko również opanowuje kontrolowanie własnego ciała i przyzwyczaja się do swojego ciężaru. Gdy odbija się od ziemi i amortyzuje siłę przy opadaniu wzmacnia siłę nóg, a trzymając drążek rozwija mięśnie obręczy barkowej. Ponadto, jak zostało wspomniane już w pierwszej części, bujanie działa uspokajająco, pobudza kreatywność i ułatwia koncentrację.

Ważną rolę pełnią również drabinki, ściany wspinaczkowe i liny, które często można spotkać połączone w jedną konstrukcję, stanowiącą cały tor przeszkód. Przeprawa przez każdy element po kolei pozwala na odkrywanie nowych sposobów poruszania się, ćwiczenia wszystkich mięśni oraz planowania przestrzennego. W oswajaniu się z lękiem i wysokością bardzo przydatne są także ruchome pomosty.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*