Czego uczy zjeżdżalnia i inne urządzenia zabawowe? Cz. 1

Spędzanie czasu na placu zabaw jest bardzo pożyteczne, a zarazem – przyjemne. Lista wynikających z tego korzyści jest naprawdę długa, więc nie ograniczajmy dzieciom możliwości korzystania z urządzeń zabawowych.

Jednym z podstawowych elementów placu zabaw jest klasyczna huśtawka wahadłowa. W zależności od wieku dziecka, można spotkać różne rodzaje siedziska. Te, przeznaczone dla najmłodszych są sztywne z poprzeczką i oparciem. Dzieci powyżej 3 roku życia mogą korzystać z huśtawek z mniejszą ilością zabezpieczeń, ponieważ potrafią już samodzielnie utrzymać równowagę i lepiej koordynują ruchy. Bujanie się działa uspokajająco i pomaga w koncentrowaniu uwagi. Ponadto reguluje napięcie oraz siłę mięśni korpusu, ramion, a także nóg.

DSC_797633

Zjeżdżalnia pozwala kontrolować równowagę, a także uczy balansowania ciałem. Co więcej, żeby móc z niej zjechać, najpierw trzeba wspiąć się po drabinkach czy pokonać kilka schodków. Dzięki temu ćwiczona jest zręczność, chwytność i siła mięśni. Warto podkreślić, że ze zjeżdżalni korzystamy niemal całe życie, gdyż takich atrakcji nie brakuje na pływalniach czy w Aquaparkach.

Karuzela to kolejne bardzo pożyteczne urządzenie. Umożliwia rozwijanie koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi. Pomaga także przyzwyczaić się do ruchu obrotowego, a tym samym kształtuje odwagę ruchową.

Piaskownica, o której pisaliśmy więcej w poprzednich artykułach, to miejsce gdzie dzieci mają do czynienia z zupełnie nowymi doświadczeniami. W dużej mierze rozwijają swój zmysł dotyku poprzez obcowanie z piaskiem i wypełnianie nim foremek. Taka zabawa doskonali precyzję, rozwija kreatywność oraz koordynację ruchową.

Ciąg dalszy zalet poszczególnych urządzeń zabawowych już niebawem.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*