Czas rodzica – największym prezentem dla dziecka

Dla wszystkich rodziców najważniejsze są ich własne dzieci, a przynajmniej tak powinno być… Wszyscy dobrze wiemy, że brak czasu i życie w biegu są dziś niemal powszechnym zjawiskiem, jednak dla naszych ukochanych maleństw nie może nam go brakować!

Statystycznie matka spędza dziennie 30 minut z dzieckiem, ojciec natomiast 10 minut. Czy naprawdę jest to wystarczający czas? Pewnie wielu rodziców w tym momencie zapyta z oburzeniem: „Jak 10-30 minut? Przecież po powrocie do domu cały czas jestem z dzieckiem!”. Pamiętajmy, że spędzanie czasu w towarzystwie dziecka, jest zupełnie czymś innym niż poświęcanie go dla synka czy córki. Chodzi tu o wspólną zabawę, rozmowę, naukę, czytanie książki, spacer, stawianie babek z piasku na placu zabaw… Wszystkie czynności, podczas których rodzic jest „do dyspozycji” swojego dziecka.

girl-1641215_1280

Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ dzieci bardzo potrzebuje rodzica, jego uwagi, miłości i czasu. Najmłodsi potrafią doskonale wyczuć, kiedy rodzic ich słucha, a kiedy tylko przytakuje kończąc pisać maila czy będąc myślami w pracy. Inną sprawą jest wspólne wykonywanie codziennych czynności jak przygotowywanie obiadu, sprzątanie, a nawet oglądanie telewizji czy granie na komputerze. Sęk w tym, by dziecko aktywnie w tym uczestniczyło. Wówczas można mówić o emocjonalnej i fizycznej więzi, którą buduje się podczas robienia czegoś wspólnie, ale z dużą dawką uwagi, skierowaną w stronę dziecka. Pamiętaj, że w ten sposób dajesz swojemu dziecku dobry przykład, uczysz go nowych rzeczy i zyskujesz pomocnika. Nawet jeśli na początku trochę opóźni to skończenie jakiejś czynności, za każdym razem pójdzie to sprawniej, a Twoje dziecko bardziej się usamodzielni. Co więcej już od najmłodszych lat pokazujesz, że każdy ma swoje obowiązki i wyrabiasz nawyk pomagania.

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest na wagę złota, ponieważ nie są w stanie zastąpić tego żadne materialne rzeczy. Tylko poświęcając mu swój czas możesz poznać jego emocje, zachowania, zainteresowania… Najmłodsi otwierają się wyłącznie wtedy, gdy czują się w pełni bezpieczni, a to właśnie poczucie bezpieczeństwa jest dla dziecka najważniejsze.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*