Co tak naprawdę kryje się pod zabawą na placu zabaw?

Dla dzieci spędzanie czasu z rówieśnikami, bieganie po drabinkach czy bujanie na huśtawce to po prostu świetna zabawa. Tymczasem urządzenia, które znajdują się na placu zabaw zostały specjalnie opracowane i przystosowane do potrzeb najmłodszych.

DSC_655670Każdy współcześnie powstający teren rekreacyjny przeznaczony dla dzieci powinien spełniać niezbędne normy bezpieczeństwa, ale również zostać tak zaprojektowany, by wspomagać prawidłowy rozwój. Plac zabaw zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a tym samym przyczynia się prawidłowego kształtowania stawów, utrzymywania odpowiedniej postawy ciała, a także wzmacnia kości. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko w każdym wieku ma nieco inne potrzeby. Jeśli praktykowany wysiłek będzie nieadekwatny do możliwości, przyniesie więcej szkody niż pożytku, gdyż zwiększa ryzyko kontuzji lub nawet trwałych urazów. Z kolei niedostateczna ilość ruchu, zwykle powoduje obniżenie sprawności stawów i mięśni, pogorszenie ogólnej kondycji oraz wydolności organizmu, a nawet niedotlenienie. Specjaliści z dziedziny fizjoterapii uważają, że kości mogą rosnąć prawidłowo wyłącznie, jeśli działa się na nie równomiernie rozłożoną siłą nacisku i pociągania. Stąd też tak istotne jest wspinanie się po drabinkach bądź konstrukcjach linowych.

Place zabaw są tak opracowywane, by pomagać dzieciom w każdym wieku prawidłowo się rozwijać fizycznie i psychicznie. Jednocześnie ograniczają ryzyko nadwyrężenia poszczególnych partii ciała, a tym samym niekorzystnego wpływu na postawę i wytrzymałość kości bądź mięśni. Warto podkreślić, że wszystkie urządzenia zabawowe przeznaczone dla dzieci powinny być zaprojektowane i zamontowane przez wykwalifikowanych i uprawnionych do tego fachowców.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*