Co siedzi w piaskownicy, czyli kilka słów o piasku

Jednym z podstawowych elementów placów dla dzieci jest piaskownica. Najmłodsi bardzo lubią się w niej bawić ze względu na możliwość stawiania babek, zamków i tworzenia innych dzieł. Poza tym mogą bez sprzeciwu ze strony opiekunów trochę się pobrudzić i poobcować z piaskiem. Podczas zabawy dzieci doświadczają nowych doznań poprzez zmysł dotyku, tym samym poznając świat. Niestety oprócz wielu korzyści, może też nieść za sobą pewne zagrożenia.

piaskownica

Najmłodsi dotykają piasku gołymi rączkami, a brudne paluszki często wkładają do ust. Jak nie trudno się domyślić, jest to doskonały sposób przedostawania się bakterii, zanieczyszczeń, czy nawet pasożytów do organizmu. Z tego względu piasek, z którym dzieci mogą mieć kontakt, powinien być czysty i zgodny z obowiązującymi normami.

Na placu zabaw nie powinno się stosować piasku pochodzącego ze żwirowni, ponieważ jeszcze zanim trafi do piaskownicy, może zawierać zanieczyszczenia. Co prawda przepisy prawne nie określają częstotliwości, z jaką należy wymieniać zawartość piaskownicy, jednak Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje dokonywać zmian minimum trzy razy do roku – na wiosnę i dwa razy w sezonie.

Ponadto piasek musi spełniać określone właściwości plastyczne, a najlepiej żeby posiadał atest. Atestowany wyglądem i właściwościami przypomina ten, z którym dzieci mają do czynienia nad morzem, jednakże nie zawiera soli morskiej. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by dzieci bawiły się nim nawet codziennie. Niestety cena jest nieco wyższa, ale przynajmniej można mieć pewność, że jest dobry jakościowo i nie zagraża zdrowiu.

Choć na pierwszy rzut oka piasek może wydawać się czysty, zdarza się, iż pod jego powierzchnią znajdują się np. odchody zwierząt lub śmieci. Istnieją też zanieczyszczenia, które ciężko dostrzec gołym okiem. Warto zatem przykładać dużą wagę do higieny i w miarę możliwości pilnować swoje dzieci, by nie wkładały brudnych rąk do buzi.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*