Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw

Odpowiednia nawierzchnia na placu zabaw to już standard. Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze, a jak wiadomo – dzieci nie lubią ograniczać się podczas zabawy. Upadki się zdarzały, zdarzają i będą zdarzać. Dopóki dziecko samo nie pozna smaku nawierzchni, to nie zacznie bardziej uważać.

Musi poznawać świat, również te jego gorsze – a na pewno bardziej bolesne – strony. Wtedy czeka je bliski kontakt z piaskiem/trawą/żwirem/gumową nawierzchnią/glebą. Dopuszczalne podłoże określone jest w normie PN-1176 z 2009 roku, choć zazwyczaj producenci urządzeń zabawowych informują – w zależności od wysokości upadku – jaka nawierzchnia jest najbardziej zalecana.

Place_zabaw_FreeKids_12
Ostatnio coraz rzadziej na placach zabaw spotyka się trawę, bowiem bardzo szybko jest wydeptywana. Nie ma sensu się nią zajmować. Syzyfowa praca.

Nawierzchnia powinna być dopasowywana indywidualnie, mając na uwadze miejsce, w którym taki plac ma powstać i urządzenia, które zamierzamy kupić.

Jeśli decydujemy się na montaż placu zabaw w przydomowym ogrodzie, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest gumowa mata, która zapobiegnie zniszczeniu ogródka. Śmiało można ją mocować zarówno na podłożu piaszczystym, jak i żwirowym. Nie musimy się obawiać o estetykę wykończenia, bowiem łączenia są praktycznie niewidoczne. Gumowe maty można stosować wszędzie (nawet w niezacienionych miejscach), bowiem dopuszczalna temperatura sięga od +30 do nawet… -70 stopni Celsjusza. Zatem nie musimy się obawiać, że nawierzchnia nagle zacznie tracić właściwości i naturalne kolory.

Kolejną opcją jest zamontowanie sztucznej trawy, czyli wytrzymałej pianki propylenowej o zamkniętych porach. Bezpieczne – a zarazem bardzo elastyczne – rozwiązanie na wiele lat.

Jeśli powierzchnia jest dużo większa i z placu zabaw ma korzystać dużo więcej dzieci, wtedy polecamy specjalne płytki gumowe, które nie tylko są elastyczne (upadek nie boli), ale również posiadają właściwości antypoślizgowe i… dźwiękochłonne. Hałas z placu zabaw nie obciąża słuchu. Tego typu zabezpieczenie jest dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, więc można dopasować płytki pod kolor urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*