Andrzejkowe wróżby dla najmłodszych

W przeciwieństwie do Halloween, Andrzejki są zakorzenione w naszej narodowej tradycji od kilku dobrych pokoleń. W dodatku wciąż są wiernie obchodzone, chociaż ich forma uległa drobnym zmianom na przestrzeni lat. Nasze babcie i dziadkowie, jako dzieci, bawili się tego dnia osobno, a wszystkie wróżby były traktowane znacznie poważniej niż obecnie. Ponadto wieczór spędzało się w atmosferze magii i tajemniczości. Dziś natomiast Andrzejki traktowane są bardziej jako zabawa, ale wciąż praktykuje się wróżby.

721px-siemiradzki_noc-andrzeja_1867

Najpopularniejszą z nich jest lanie roztopionego ze świec wosku przez dziurkę od klucza. Pod spodem znajduje się miska z zimną wodą, w której zastyga wosk. To co powstało, należy umieścić przed lampką i z cienia rzucanego przez woskowe dzieło odczytać wróżbę.

Inną wróżbą andrzejkową są serca z imionami chłopców i dziewcząt. Należy przygotować dwa osobne z tektury i wypisać na nich imiona. Jedna osoba trzyma serce, patrząc na stronę z imionami, a druga – stojąc po drugiej stronie kartonu, przebija je szpilką. To imię, w które trafi, będzie nosić jej przyszły wybranek lub wybranka serca. Oczywiście dziewczynki wróżą z serca z imionami męskimi, a chłopcy – damskimi. Trafienie w puste pole oznacza staropanieństwo. Przy tej okazji dzieci mogą wyznać swoje uczucia do kolegi lub koleżanki z placu zabaw. :)

Koleją, dość dobrze znaną wróżbą jest ustawianie butów. Każde dziecko zdejmuje prawy but i ustawia jeden za drugim od ściany w kierunku drzwi. Gdy każdy położy swój, właściciel ostatniego w rzędzie, przekłada go z końca na sam początek. Ten, który pierwszy dotrze do drzwi, wyjdzie za mąż lub się ożeni jako pierwszy.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci to świetna zabawa, która na pewno będzie miłym wspomnieniem z dzieciństwa. Im więcej zaangażowania wymaga, tym lepiej spędzony czas!

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*