Aktywna rodzina, czyli dlaczego warto uprawiać sport wraz z dzieckiem?

Sport to zdrowie, wie o tym każdy. To dlaczego tak niewiele rodziców aktywnie spędza czas ze swoimi dziećmi? Już zwykły spacer czy wizyta na palcu zabaw są lepsze dla malucha niż siedzenie domu czy przed komputerem. I pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Jeśli więc chcemy mieć dziecko, które pokocha aktywność fizyczną, sami musimy mu pokazać, że ruch to wspaniała zabawa.

bike-775799_960_720

Zalety sportu

Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, poprawia zdrowie i kondycję, rozwija mięśnie, wzmacnia kości i stawy, działa dobroczynnie na cały organizm. Ale sport ma korzystny wpływ nie tylko na ciało, ale też na ducha. Wspaniale kształtuje charakter, wzmacnia silna wolę, uczy samodyscypliny, wytrwałości, podnosi pewność siebie. Ponadto sporty zespołowe rozwijają współpracę, uczą zdrowej rywalizacji, a także pozwala oswoić się z przeżyciem porażki i sukcesu.

Sposób na spędzenie wolnego czasu

Rodzinna wycieczka rowerowa, wyprawa na roli czy basen to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. W ten sposób poznajemy się lepiej, zaczynamy się sprawniej komunikować i rodzi się między nami a dzieckiem zaufanie. A co najważniejsze, wspólna aktywność fizyczna pozwala na przeżywanie razem pozytywnych emocji, co jest niesłychanie więziotwórcze.

Kiedy zacząć?

Pierwsze próby wspólnej aktywności fizycznej warto podjąć już od najmłodszych lat. Nawet kiedy dziecko nie potrafi jeszcze chodzić, można je zabierać na wspólne bieganie w specjalnym wózku lub kupić przyczepkę dla malucha do roweru. W ten sposób w naturalny sposób zakorzenimy dziecku sport jako integralną część życia. Gdy podrośnie, samo będzie chciało być jak rodzice. Nie będziemy musieli go do tego zmuszać.

Wdrażaj powoli

Samodzielne pierwsze kroki w sporcie dziecko może podjąć w wieku 2-3 lat. Pamiętaj jednak, by nie podchodzić zbyt ambitnie do tego zadania. Pokazuj dziecku rożne możliwości i powoli oswajaj z popularnymi aktywnościami fizycznymi. Nie musi polubić dokładnie tych samych, co ty. Ważne by znalazło taką, która będzie sprawić mu przyjemność.

Poważne trenowanie

Wiek 4-5 lat jest dobrym momentem na zapisanie dziecka na jakieś zajęcia w grupach z instruktorem. W ten sposób maluch zacznie wyrabiać w sobie dyscyplinę do regularnych treningów. Skorzysta także z profitów jakie daje trenowanie z innymi. Wybierając odpowiednie zajęcia, szczególnie zwróćmy uwagę na osobę instruktora, który prócz umiejętności sportowych, powinien mieć pozytywne nastawienie do dzieci i kompetencje do pracy z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*