ADHD, problemy wychowawcze i czas rodziców cz. 2

Zbyt mała ilość czasu poświęcanego dzieciom niesie za sobą wiele negatywnych skutków. W poprzednim artykule wspominaliśmy już, że jednym z nich może być nadpobudliwość, często zbyt pochopnie diagnozowana jako ADHD. Niestety rzadko kiedy szuka się przyczyn tego zaburzenia w rodzicach.

family-1635049_1280Trzeba pamiętać, że wychowanie dzieci wymaga wielu poświęceń i jest to naprawdę ogromna odpowiedzialność. Wiadomo, że każdy rodzic stara się przekazać swoim potomkom wszystko, co najlepsze i najlepiej jak umie. Żadne dziecko nie rodzi się jednak złe. Jego osobowość jest kształtowana przez rodziców i opiekunów, dlatego tak ważne jest poświęcanie dziecku swojego czasu. To, co zostanie w nim zakorzenione w najmłodszych latach, będzie miało największy wpływ na jego życie dorosłe.

Bardzo ważne jest podejście rodziców do małego człowieka, ale również relacje, jakie panują między rodzicami. Dziecko jest bacznym obserwatorem i chłonie wszystko niczym gąbka. Jeśli dziecku brakuje uwagi i miłości ze strony rodzica, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już niebawem zacznie sprawiać problemy wychowawcze. Nie inaczej jest w przypadku, gdy w domu panuje nerwowa atmosfera. Opiekunowie nie zdają sobie sprawy, jak źle wpływają na dziecko ich kłótnie i często kompletnie nie biorą tego pod uwagę. Kluczowe znaczenie ma wpojenie dziecku już w pierwszych latach życia czym jest dobro i zło, nauczenie ich rozróżniania, ale także przelanie na dziecko swojej miłość i nauczenie jej okazywania w prawidłowy sposób. Krzyki, nerwy, kłótnie czy agresja na pewno temu nie służą…

Współczesny tryb pracy niewątpliwie nie sprzyja wychowaniu. Nie dość, że zwykle spędzamy poza domem około 10 godzin na dobę, to jeszcze ten cały stres, wynikający z atmosfery w firmie. Choć pogodzenie rodzicielstwa z obowiązkami służbowymi i domowymi bywa dziś naprawdę trudne, nie zapominajmy o poświęcaniu dziecku czasu. Ponadto starajmy się panować nad emocjami dla dobra naszych ukochanych dzieci. Przecież one niczemu nie są winne.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*