ADHD, problemy wychowawcze i czas rodziców cz. 1

Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci, w wielu przypadkach diagnozowana jako ADHD jest dziś dość częstym zjawiskiem. W gruncie rzeczy dla lekarza nie jest problemem wydać taką diagnozę, jednak specjaliści ostrzegają, by zachować w tej kwestii dużą ostrożność. Uważa się bowiem, że zaledwie 4-8% dzieci rzeczywiście dotyka wspomniane zaburzenie, a zdiagnozowane zostało u kilkukrotnie większej grupy. Niektórzy lekarze są nawet zdania, że ADHD w ogóle nie istnieje…

Skąd zatem ta nadpobudliwość?

Na temat wagi spędzania czasu z dzieckiem wspominaliśmy już w tym artykule, ale jest to bardzo istotny i dość obszerny temat. W dodatku związany z zaburzeniami psychoruchowymi… Około 50% dzieci w wieku szkolnym nie je wspólnie z rodzicami niedzielnych obiadów, co trzecie nie spędza z nimi wieczorów w ciągu tygodnia, ze względu na godziny pracy opiekunów, a 70% z nich nie jest przytulanych przez rodziców.

Te dane są naprawdę przytłaczające. Dziecko przez cały czas potrzebuje miłości rodzica, nawet będąc już nastolatkiem. Jeśli rodzic poświęca mu zbyt mało czasu, dziecko czuje się niedocenione, mało ważne dla rodziców (którzy są dla niego największym autorytetem w pierwszych latach dzieciństwa), a tym samym spada ich samoocena. Wówczas zaczynają się problemy wychowawcze, nieposłuszeństwo w szkole, a nawet próbowanie używek już w wieku 10-11 lat. Wkrótce autorytetem dla dzieci stają się koledzy i koleżanki, co jest normalnym objawiam dojrzewania. Gorzej jednak, gdy Twojego syna czy córkę najbardziej ciągnie do „złego towarzystwa”. Dlaczego? Dlatego, że wśród nich znajduje aprobatę, oni mają dla niego zawsze czas, dzięki nim podnosi swoją samoocenę… Znajomi dają mu to, czego nie ma w domu. Ciąg dalszy chyba możecie sobie dopowiedzieć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że owe „złe towarzystwo”, to też takie dzieciaki jak Twoje. Też były dobre, ale ze względu na błędy wychowawcze rodziców, wzorzec, jaki miały w domu czy inne doświadczenia życiowe, zeszły na zła drogę i nie spotkały nikogo, kto pokazałby im inną drogę.

Nie lekceważ najcenniejszej rzeczy, jakiej możesz dać swojemu dziecku – TWOJEGO CZASU. Jest on absolutnie niezastąpiony i jeśli zaniedbasz to teraz, później już nie nadrobisz.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*