4 powody, dla których dzieci powinny bawić się na placu zabaw

Jak już wspominaliśmy w jednym z pierwszych artykułów zabawa jest bardzo ważnym elementem w życiu dziecka i właśnie dzięki niej najmłodsi najszybciej się uczą. Najwięcej korzyści niesie zabawa sensoryczna, która pobudza różne zmysły i umożliwia rozwój reakcji dziecka na to, co słyszy, widzi, dotyka, wącha, a także smakuje. Bardzo istotne jest dostarczanie dziecku różnych bodźców, ponieważ im bardziej zaangażowane są wspomniane zmysły, tym lepsze relacje buduje dziecko z otoczeniem.

Samokontrola

Aktywność pomaga dzieciom lepiej panować nad swoimi emocjami i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ponadto wycisza i uspokaja, a to z kolei sprzyja lepszej organizacji myśli oraz pomaga dłużej wytrzymać w skupieniu. Jednocześnie ułatwia zarządzanie własnymi uczuciami oraz relacjami społecznymi.

Pewność siebie

Dzięki zabawie sensorycznej dziecko uczy się podejmowania nowych wyzwań i radzenia sobie z nimi. Stawianie czoła przeciwnościom i satysfakcja z osiągania nawet najmniejszych sukcesów, przyczynia się do większej pewności siebie i poczucia własnej wartości. Te cechy są przydatne nie tylko w dzieciństwie, ale również w dorosłym życiu.

DSC_717671

Sprawność fizyczna

Spędzając czas na placu zabaw najmłodsi próbują zupełnie nowych rzeczy, jak choćby wspinanie się po linie czy chodzenie po ruchomym mostku. Te czynności wymagają dobrej koordynacji i równowagi. Ponadto kształtują zupełnie inne partie mięśniowe, rozwijają umiejętność planowania czynności motorycznych, a także zachęcają do uprawiania sportu.

Zawieranie znajomości

Wspólna przestrzeń przeznaczona do zabawy uczy dzielenia się z innymi i nawiązywania nowych znajomości. To doskonałe miejsce do udoskonalania komunikacji werbalnej, jak i niewerbalnej, budowania relacji, a nawet poznawania przyjaciół na całe życie.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*